Atlikėjui ir dainų autoriui Gabrieliui Vageliui viešoje erdvėje netikėtai išgirsta jo paties daina visuomet sukelia daug teigiamų emocijų. Dar daugiau džiaugsmo suteikia žinojimas, kad jo muzika skamba legaliai. „Čia 100 proc. yra pats smagiausias dalykas. Ir smagu, kad kuo toliau, tuo labiau žmonės supranta, kad muzika nėra kuriama už dyką – tai kainuoja labai nemažai ir žmonės investuoja didelius pinigus.“
Daugiau nei atsitiktinis fonas
Muzika pakelia nuotaiką, paguodžia, motyvuoja, suteikia energijos. Prirašyta užtektinai mokslinių darbų apie tai, kaip muzika veikia žmogaus nuotaiką, kaip gali paveikti pasirinkimus. Ir be tyrimų ar apklausų nuovokūs verslininkai sąmoningai išnaudoja muziką, siekdami sukurti norimą atmosferą, paryškinti savo įvaizdį bei vertybes, pritraukti klientų.
„Oldman“ restoranų įkūrėjas ir vadovas Valdas Puidokas muziką savo versle įvardija kaip pagrindinę atmosferos dalį. „Gali nebūti prašmatnių interjero detalių, daug svarbiau – sukurti foną ramiam kliento pasisėdėjimui, laiko praleidimui. Maistas, aplinka, aptarnavimas, muzika – viena nuo kitos neatskiriamos, sinergiją ir kliento patirtį kuriančios detalės.“
„Oldman“ restoranų vadovas atskirą dėmesį skiria kokybiškai garso įrangai, apgalvoja akustinius niuansus, o grojaraštis parenkamas ir pagal paros laiką. „Kadangi Palangoje esame prie jūros, dienos metu stengiamės sukurti visišką atsipalaidavimo nuotaiką. Stengiamės netriukšmauti, kadangi patys nemėgstame triukšmo.“
Suvokdamas muzikos pridedamąją vertę, Valdas Puidokas net nesvarsto, kodėl prasminga muziką groti legaliai ir taip atsilyginti muzikos kūrėjams bei atlikėjams už pridedamąją vertę savo verslui. Anot jo, ši licencija restoranų versle turi būti tokia pat savaime suprantama kaip ir alkoholio licencija.
Atlikėjas Gabrielius Vagelis sako, kad susimokėdami už muziką verslai padeda sukurti galimybes toliau tęsti kūrybą: „Labai gera, kai žmonės klauso ir už tas perklausas grįžta ne tik geros emocijos, bet ir piniginė išraiška. Juk norisi į kūrybą investuoti dar daugiau, o kai žmonės muzikos klauso nelegaliai, tai tų investicijų mažiau būna.“ Paklaustas, ką pasakytų legaliai muziką grojantiems verslams, žinomas atlikėjas sako: „Aš norėčiau jiems perduoti pačių didžiausių linkėjimų ir labai pasidžiaugti jais.“
Kad muzika skambėtų legaliai
Lietuvos gretutinių teisių asociacijos AGATA muzikos licencijavimo skyriaus specialistas Darotas Beržinis sako, kad pastaraisiais metais legalus muzikos naudojimas tampa vis svarbesne verslo prestižo dalimi.
Visame pasaulyje taikoma praktika, kai įstatymai įpareigoja verslo vietas susimokėti už teisę groti muziką. Lietuvoje muzikos autorius, atlikėjus bei fonogramų gamintojus saugo Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas, o licencijas, suteikiančias teisę legaliai groti muziką, išduoda atlikėjų ir fonogramų gamintojų teisėmis besirūpinant AGATA, kuri šiemet švenčia 25-etį, bei muzikos autoriams atstovaujanti asociacija LATGA (verslams privalomos abiejų asociacijų licencijos).
Atlikėjas Gabrielius Vagelis džiaugiasi, kad AGATA ne tik gina atlikėjų teises, surenka ir paskirsto atlygius, bet ir kitaip remia muzikos kūrėjus. „Visais iškylančiais klausimais labai lengva rasti sprendimą. Aš tiesiog noriu labai labai pasidžiaugti, kad yra AGATA. Jeigu jos nebūtų, būtų labai liūdna ir sunku, nes tuomet būtų daug nesužiūrėtų ir neišspręstų dalykų.“
Vasara pats darbymetis
Vasarą į pajūrį dažniau traukia AGATA-os muzikos licencijavimo skyriaus specialistas Darotas Beržinis. Jis prižiūri pajūrio regioną, todėl sezono metu nuolat vyksta į kurortines pajūrio vietas ir tikrina ar kavinės, lauko kavinės, naktinio pasilinksminimo vietos ir kitos klientų aptarnavimo vietos poilsiautojams groja muziką legaliai.
AGATA-os specialisto patikrinimai skiriasi nuo zuikių gaudymo viešajame transporte. „Mes neiname iš karto su bauda. Nenorime iš karto bausti, kreiptis į teismą ir panašiai. Pirmiausia visada bandome paaiškinti, kodėl svarbu muziką naudoti legaliai, kad licencija yra reikalinga pagal įstatymą. Visada bandome pirmiausiai žmogiškai paaiškinti, kad turinys turi būti naudojamas legaliai. Tikrai su didžiąja dalimi verslininkų pavyksta rasti bendrą kalbą.“
Darotas Beržinis primena, kad ar tai būtų Basanavičiaus gatvėje esantis baras iš kurio sklinda šlageriai, ar restoranas vakarais transliuojantis futbolo varžybas, ar netoli pliažo po spalvingu skėčiu esantys du šaldikliai pardavinėjantys ledus su šalia grojančiu radiju per nešiojamą kolonėlę – įsigyti licenciją, kuri leidžia legaliai transliuoti turinį, įpareigoja įstatymas.
Jis aiškina, kad licencijos tipas priklauso nuo verslo ploto ir veiklos. „Yra atskiros licencijos restoranams, atskiros licencijos viešbučiams, atskiros licencijos parduotuvėms.“ Kurortuose veikiantiems verslams licencijos gali būti išduodamos lanksčiai. Pavyzdžiui, tik vasarą veiklą vykdantys mažesni ar didesni verslininkai gali įsigyti vadinamąją sezoninę licenciją.
Įsigydamos licenciją legaliai groti muziką, verslo vietos iš AGATA-os gauna ir specialų „Čia muzika skamba legaliai“ lipduką. Darotas Beržinis pasakoja, kad muziką legaliai grojantys verslo atstovai neretai patys skambina ir prašo specialaus AGATA-os lipduko. Jį galima užklijuoti ant durų ar kitoje matomoje vietoje, taip kiekvienas lankytojas gali matyti, kad čia muzika skamba legaliai. Darotas Beržinis teigia, kad toks lipdukas be kita ko parodo ir verslo vertybinius įsitikinimus.
Vitos Ličytės tekstas.