2021-07-09

Ar bus pakeista kūrėjus diskriminuojanti subsidijų tvarka?

Birželio 1 d. baigėsi terminas savarankiškai dirbantiems ir nukentėjusiems nuo COVID-19 kreiptis dėl vienkartinių subsidijų, kurių dydis siejamas su 2019 m. GPM. 

Nuo pat subsidijų tvarkos paskelbimo smarkiai kritikavome ją, kaip iš esmės diskriminuojančią kūrėjus, nes visiškai nepagrįstai pasirinkta vertinti tik individualios veiklos pajamas, nors valstybėje yra legalios ir kitos kūrėjų savarankiško darbo ir pajamų formos – autorinės sutartys, licencinės sutartys, AGATA ir kt. kolektyvinės licencijos, paslaugų sutartys. Visiškai nepriimtina, kad daug metų kūrėjus kamuojanti sudėtinga ir paini savarankiško darbo tvarka ne tik iki šiol ignoruojama, bet ir pakišo koją pačiu sunkiausiu metu.

Absurdiška paskaičiavus, kas gaunasi pagal galiojusią subsidijų tvarką:

  • Prekybininkas, už 2019 m. iš individualios veiklos uždirbęs 100 tūkst.gaus 10 tūkst. Eur viršijančią subsidiją;
  • Muzikantas/aktorius, režisierius, 2019 savarankiškai uždirbęs 10 tūkst. – jos negaus, jei daugiau nei 6660 Eur gavo per autorines, vienkartines paslaugų, mažareikšmes darbo sutartis, AGATA, LATGA, „Spotify ar „Youtube.

Ar apie žadėtas subsidijas kūrėjai jau turėtų pamiršti? Vis dar turime vilčių, kad dar ne, kartu su Kultūros ministerija rengėme ir pateikėme siūlymus, kaip problema galėtų būti spendžiama. Pinigų programos biudžete dar yra, todėl laukiame atitinkamų Ekonomikos ir inovacijų ministerijos veiksmų. 

Ką galite šioje situacijoje padaryti jūs? Padėti mums apie tai kalbėti garsiai – ypač, jei turite progos pabendrauti su žurnalistais ar politikais.