Supratusi, kad teisė yra jos pusėje, moteris kreipėsi į reklamą užsakiusią parduotuvę, reikalaudama paaiškinti, kodėl buvo naudojamas jos atvaizdas. O taip pat – prašydama atlyginti už jos atvaizdo neteisėtą panaudojimą ir reikalaudama kuo skubiau nutraukti reklamą. Parduotuvės atstovai aktorės sutikimo neįrodė, reklamą pašalino, tačiau sumokėti aktorės prašomą atlygį nesutiko, pasiūlė tik simbolinę sumą.
Karolina tikėjosi sulaukti teisingo, reklamos rinkos kainas atitinkančio atlygio už atvaizdo panaudojimą, tad su Lietuvos gretutinių teisių asociacijos AGATA pagalba kreipėsi į teisininkus.
Nepaisant teisininkų pastangų susitarti taikiai, „Lovely Mess“ nesutiko reklamos rinkos kainomis atlyginti aktorei už neteisėtai panaudotą jos atvaizdą. Todėl Karolina buvo priversta kreiptis į teismą. Galiausiai teismo sprendimu buvo konstatuota, kad parduotuvė „Lovely Mess“ privalo ne tik sumokėti Karolinai reklamos rinkos kainas atitinkantį atlygį, bet ir padengti aktorės patirtas bylinėjimosi išlaidas. Kelių šimtų eurų sumos virto tūkstantinėmis. Šis sprendimas tapo aiškiu įrodymu, jog neteisėtas atvaizdo naudojimas turi pasekmes, o tokie veiksmai negali likti be atsakomybės.
Sutelkė aktorių bendruomenę
„Ilgą laiką mane lydėjo nežinomybė ir klausimas – kas bus toliau? Nesupratau, kodėl tiek laiko buvau ignoruojama ir kodėl negalėjome tiesiog ramiai visko išsiaiškinti“, – prisiminimais dalijasi Karolina
Kai atsidūrė situacijoje, kuri atrodė be išeities, aktorė prisiminė AGATA-os aktorių teisinės pagalbos programą, skirtą padėti aktoriams spręsti teisines problemas. „Buvau girdėjusi daug istorijų, kaip AGATA ištiesia pagalbos ranką. Išgyvenau daugybę sunkių akimirkų ir jausmų, tad toks nuraminimas ir psichologinis palaikymas buvo labai svarbus“, – teigė ji.
AGATA, pasitelkusi advokatų kontoros TRINITI-JUREX teisininkus, ėmėsi teisinių veiksmų, ir subūrė aktorių bendruomenę, siekdama teisme pagrįsti Karolinos atlygio lūkestį. Kitų aktorių ir scenos profesionalų pagalba buvo įvertinta daugybė realių atvejų ir įkainių, apibendrinta informacija apie įprastus honorarus už atvaizdo panaudojimą buvo pateikta teismo vertinimui.
„Iš pradžių nelabai norėjau atvirauti apie šią situaciją, tačiau pradėjusi plačiau apie ją kalbėti, sulaukiau didelio palaikymo. Žmonės skatino dalintis savo patirtimi, ragino kovoti už save ir nenuleisti rankų. Aktorių bendruomenė yra tikrai labai vieninga ir stipri“, – dėkingumo neslėpė Karolina.
Sukėlė didelių nepatogumų
Svarbiausias aktoriaus instrumentas yra jo paties kūnas – svarbu puoselėti ir investuoti į išvaizdą, fizinę sveikatą. Nors atvaizdas yra kiekvieno asmeninė nuosavybė, jo neteisėtas naudojimas komerciniais tikslais gali sukelti rimtų pasekmių: pakenkti reputacijai, sugriauti darbo santykius ar sukelti konfliktų su esamais įsipareigojimais.
Aktorė Karolina – žinomas televizijos veidas. Pasirodžius neteisėtai reklamai, kurioje buvo naudojamas jos atvaizdas, kilo nemažai iššūkių. Tuo metu jau buvo prasidėjusi reklaminė kampanija dėl jos naujo vaidmens populiariame televizijos seriale „Moterys meluoja geriau“. Aktorė nenorėjo būti siejama su kitais personažais ar paslaugomis, kurių pati neteikia, juolab, kad sutartys su filmų, serialų prodiuseriais dažniausiai riboja galimybes reklamuoti kitas paslaugas.
„Aš labai išsigandau, nes buvau pasirašiusi sutartį su serialo prodiuseriais, o tada pasirodė reklama, kur mano atvaizdas buvo panaudotas prieš mano valią. Nežinojau, ar tai man neturės teisinių pasekmių“, – sakė Karolina.
Problemos neapsiribojo vien aktoryste. Karolina turi vaikų renginių organizavimo įmonę, todėl neteisėtas jos atvaizdo naudojimas sukėlė nepatogumų ir verslui. Matydami klaidinančią reklamą klientai ėmė abejoti, ar aktorė nepakeitė veiklos srities, nuolat klausinėjo, ar ji pradėjo dirbti kitoje vaikų švenčių įmonėje, ir domėjosi, ar ji ėmė teikti naujas auklės paslaugas.
„Nors reklamos prekybos centre buvo iškabintos prieš 1,5 metų, iki šiol sulaukiu klausimų dėl jose nurodytų paslaugų. Tai buvo labai nemaloni patirtis, nes neteisėtas mano atvaizdo naudojimas sukėlė ilgalaikių nepatogumų mano darbui ir verslui“, – pripažino aktorė.
Teismo sprendimas aktorės naudai
Aktorės interesams atstovavusios advokatė Vilija Viešūnaitė ir advokato padėjėja Greta Obadauskaitė atkreipė dėmesį, kad teismas nutartimi dar kartą priminė, kad tik pats asmuo turi teisę kontroliuoti jo atvaizdo naudojimą, apibrėžti konkrečias atvaizdo naudojimo ribas, terminus, prieštarauti atvaizdo naudojimui, atgaminimui, taip pat tik pats asmuo disponuoja teise leisti atvaizdą atgaminti ir nuspręsti dėl atvaizdo komercializavimo galimybių.
Teismo sprendimu aktorei buvo priteista ne tik turtinė, tačiau ir neturtinė žala, kadangi, kaip pažymėta teismo nutartyje, ieškovei, kuri yra profesionali aktorė, yra itin svarbu įvertinti ir pačiai nuspręsti dėl galimų jos atvaizdo komercinio panaudojimo galimybių. Atitinkamai, be aktorės žinios naudojamas jos atvaizdas neabejotinai sukėlė ir neturtinę žalą.
Kaip pastebi TRINITI JUREX teisininkės, kilusio ginčo išsprendimas taikiu būdu būtų buvęs daug ekonomiškesnis pirmiausia pačiai atsakovei, kuri teismo sprendimu buvo įpareigota atlyginti ir bylinėjimosi išlaidas, t. y., sumą, net trigubai didesnę už aktorės reikalautą turtinę ir neturtinę žalą.
Augantis sąmoningumas
Aktoriaus atvaizdo panaudojimas yra svarbus ir aktualus klausimas ne tik Lietuvoje. Aktorių gildijos atstovė Gabija Jaraminaitė pastebi, kad tarptautinės aktorių federacijos renginiuose ši tema vis dažniau atsiduria dėmesio centre, ypač skaitmeninėje eroje, kai vaizdai gali būti lengvai platinami ir modifikuojami be asmens žinios ar sutikimo.
Vis dėlto G. Jaraminaitė džiaugiasi, kad Lietuvoje neteisėto atvaizdo naudojimo atvejai yra gana reti. Pasak jos, žmonės tampa vis sąmoningesni, geriau išmano savo teises ir atsidūrę kebliose situacijose nebetyli ir drąsiai ieško teisybės.
„Svarbiausia yra edukacija – žinodami savo teises, dažnai prevenciškai užbėgame už akių tokioms situacijoms ir jos nevirsta teisminiais ginčais, – sako G. Jaraminaitė. – Ne taip seniai pati susidūriau su tokia situacija. Buvau filmuojama vienam projektui, sutarėme dėl atlygio už filmavimą, tačiau, kai paklausiau apie mokėjimą už mano atvaizdo panaudojimą, nekilo jokių ginčų dėl tokios būtinybės. Labai džiugu, kad toks požiūris tampa norma tarp jaunų žmonių – mums susikalbėti tampa paprasčiau.”
Aktorių gildijos atstovei pritaria ir AGATA-os direktorė Agnė Begetė teigdama, kad teisinė kultūra kūrėjų atžvilgiu pastebimai gerėja, o aktorės Karolinos istorija yra puikus priminimas kūrėjams ir kiekvienam iš mūsų apie tai, kad savo teises verta ginti, o nukentėjus svarbu kreiptis profesionalios teisinės pagalbos. „Kiekvienas toks atvejis padeda formuoti kūrėjams palankesnę teisinę aplinką ir išgyvendinti nesąžiningus bandymus naudotis jų paslaugomis nemokant už tai atlygio.“